مقالات

6

6 راه تسخیر مشتری با به چالش کشیدن محتویات بازاریابی

۱۳۹۴-۰۵-۰۸ / ۰۰:۰۰

آیا شما می توانید به این نکته اقرار کنید که احتمالا در برخی از موارد، محتوای بازاریابی آن چیزی است که شما فقط احساس می کردید که درک درستی از آن دارید، اما شما در این باره اشتباه میکردید؟

 

تولید محتوا جذاب:

اولین گام برای تولید محتوای جذاب فقط این است که بدانید مخاطب به چه چیزهایی نیاز دارد. تعامل آسان با مخاطب به اندازه کافی به درک مفهوم توسط مخاطب می رسد، اما هر کس آن را در شرایط فکری خود توصیف می کند. به عنوان مثال، چندی پیش برخی از کارشناسان، افکار خود را در آن چه که بازاریابان انجام می دادند درگیر کردند اما نتوانستند مطالب و تعاریف هیچ کدام از دو مورد بررسی شده را یکسان بیابند اما اگر شما پاسخ های خود را با عناصر اساسی زیر جوش دهید، چند تم کلیدی ایجاد می شود.

 

تولید مطالب جذاب:

- کاغذی برداشته و اطلاعات بیشتری را که می خواهید توجه مخاطبان را به آن ها وادار کنید یادداشت نمائید؛

- مطالبی را که در حال حاضر مربوط به مخاطب است و آن ها را در حل مسئله ای که دارند کمک می کند، در نظر بگیرید؛

- سعی نمائید محتوایی طنین انداز در سطح احساسی نمودن مخاطبان ایجاد کنید؛

- به مخاطبان خود چیزی ارائه دهید که در جای دیگر یافت نمی شود؛

- محتوایی سرگرم کننده یا آموزنده (یا هر دو) را ایجاد نمائید؛

 

نحوه انجام کار:

در حالی که تعریف قطعی این واژه ممکن است پراکنده باشد، اما خیلی آسان تر است که با تشخیص علائم مطمئن شوید که محتوایی را که شما ایجاد کرده اید قادر به درگیر شدن است: یعنی آن را به مصرف کننده ها ارائه دهید، و جهت اطلاع از نظرات آن را با مخاطبان خود به اشتراک بگذارید.

 

بسیاری از مواردی که شما می توانید پتانسیل موجود در آن را به حداکثر برسانید با به تعامل گذاشتن مطالب تان به وجود می آید.

به عنوان مثال، نیل پاتل نشان می دهد که از جمله این عناصر ساده پنج نکته است که می توانید در هر قطعه از محتوای خود ایجاد کنید:

 

1. یک نکته بارز: پست مقاله یا وبلاگ شما باید به تمام معنی بسیار روشن باشد و عنوان کننده آن چه که در زمینه آن فعالیت می کنید باشد.

 

2. ساختار: نیاز هر ماده به ساختار روشن است، می بایست هر دو عامل را از نظر منطق خود سنجیده (سازمان یافته و منسجم ساختن روش ارائه) و آن را به صورت ساخت و ساز ویژوال (يعنى آن چه به آسان جهت دنبال نمودن گفتگو در صفحه است) ایجاد نمود.

 

3. نتيجه گيري: چگونه مقاله خود را پایان می دهید؟ اگر نتیجه‌گیری پر سرو صدایی داشته باشید، شما خوانندگان خود را به دور از سرو صدا خواهید داشت. اگر مقاله شما با سردرگمی به پایان برسد، سپس شما همان احساس خوانندگان را خواهید داشت. اگر مقاله شما به طور ناگهانی به پایان برسد، خوانندگان نیز نمی دانند باید چه کنند.

 

4. سوال: می توانید بعد از به پایان رسیدن مقاله جهت متوجه شدن این که مخاطبان شما منظورتان را از مقاله فهمیده اند، سوالاتی را مطرح نمائید، تا خوانندگان را در پایان مقاله به آنچه که در مورد آن گفته شده است و در مقالات بعدی می آید، به فکر فرو برید.

 

5. کمی از بحث: موارد گفته شده در بالا ممکن است در تمام شرایط نتواند مخاطب را جذب کند, می توانید با ایجاد جنجال مثبت در بحث، خوانندگان را بیشتر در بحث‌ها مشارکت دهید، به خصوص اگر بتوانید بخشی از گفتگو را به صورت تخصصی در مورد موضوعی در آورید.

 

تولید انواع محتوا:

تولید محتوای مناسب توسط متخصصان برای دیده شدن آسان است، چرا که بازاریابان محتوا خواهد توانست با ایجاد تعاملی که با مخاطب برقرار می کنند، محتوایشان را طنین انداز کنند و از اتلاف وقت با ارزش و منابع شرکت جلوگیری نمایند.

 

در اغلب موارد، بازاریابان به علت ترس از این که از موضوع اصلی تولیدمحتوا دور شوند، میترسند که به محتوا تنوع ببخشند و البته تنوع در تولید محتوا، یک مسئله پیچیده است.

 

بازاریابان اغلب با تکیه بر پرچم بازاریابی محتوا نام تجاری خود را در هر کانال جدیدی که پدیدار می شود مطرح می‌کنند و یا با ایجاد در نسخه‌های جدید و هر فرمت قابل تصور، محتوا تولید می‌کنند، زیرا به خوبی می دانند که آنچه آن ها را به برتری در برابر رقبای خود می‌رساند همین است. اما انواع بیشتری از موارد موجودند که منجر به موفقیت بیشتر می شوند. در واقع این اقدامات حتی شما را از ایجاد محتوای مورد نیاز مخاطبان خود دور خواهد نمود و ممکن است بیشتر از مسیر درست منحرف شوید.

 

به جای انواع پیگیری‌های کورکورانه، توصیه می‌شود که شما ابتدا تمرکز و انرژی خود را در تولید بهترین مطالب ممکن برای مخاطبان خود بر روی یک موضوع و پلتفرم واحد و فرمت مناسب تنظیم نمائید. تنها هنگامی که این هدف محقق شد، شما میتوانید شاخه‌بندی های مورد نظر را انجام دهید.

 

در مقالات مختلف راه‌های خوبی برای افزایش تولید محتوا با تنوع دادن به آن منتشر شده است.

 

تولید محتوا به طور مداوم:

در حالی که براساس نام تجاری خود لزوما نیاز به مطالب جدید برای هر کانال و یا هر فرمت وجود دارد، مهم آن است که تیم خود را جهت تحویل محتوایی که در نشر برای انتخاب برنامه ای که مخاطبان خود را می توانید به آن وابسته کنید، وادار نمائید. در واقع عدم انتشار محتوا به طور مداوم یکی از مطمئن ترین علائمی است که بازاریابی محتوای شما محکوم به شکست می شود.

 

در اینجا برخی از ابزار و نکات که جریان محتوا را حفظ خواهند کرد، ذکر می‌نمائیم:

1- داشتن آرشیو سرمقاله ها:

این ثابت ترین ابزار تولیدکننده محتوا است که در زرادخانه های محتوا تولید می شود و جزء ضروری برای مدیریت چرخه حیات سازمان در محتوای برنامه های بازاریابی است.

 

بسته به این که آیا شما استفاده از یک ابزار اختصاصی و یا با استفاده از یک تقویم ساده صفحه گسترده اکسل یا یک صفحه یادداشت در گوگل که قابل اشتراک است استفاده می نمائید، توصیه می کنیم که شما سرمقاله تقویم خود را شامل زمینه های زیر تنظیم نمائید:

- تاریخ قطعه محتوا دکر شود؛

- نویسنده محتوا مشخص باشد؛

- موضوع یا عنوان قطعه محتوا اعلام شود؛

- وضعیت محتوا مشخص گردد) آن را به عنوان به روز شده در طول چرخه انتشار خود تنظیم نمائید(؛

- صاحب مطلب مشخص گردد (یعنی فردی که اطمینان دهد که مسئولیت محتوای آن از نشر افکار و ترویج آن را بر عهده گیرند)؛

 

برای مثال ما این مطلب را چندین بار به اشتراک می گذاریم؛ در صورتی که شما میتوانید آن را، در اینجا بسته به قالب ارشیو سرمقاله خود به نسبت نیازهای خود سفارشی و با سازماندهی آن محتوای خود را در مسیر صحیح نگه دارید.

 

2- تکرار گردش کار:

تکرار گردش کار باعث صرفه جویی در وقت می‌شود و راهیاست که اجازه نمیدهد شما در برابر خستگی های تولید محتوا زانو بزنید. اگر می خواهید گردش کار خود را پایدار و مداوم نمائید، مطمئن شوید که این مراحل را دنبال می کنید:

 

- سهامداران خود را جمع آوری نمائید: اسامی همکاران شرکت کننده و نقش های موجود را در ایجاد و راه اندازی مطالب خود بنویسید.

- سند نقاط توزیع را طراحی کنید: این اسناد می تواند شامل اطلاعات کانال های متعلق به شما، حساب‌های کاربری رسانه‌های اجتماعی، ابزار های نرم‌افزاری و سیستم های داخلی باشد که بخشی از فرایند توزیع را شامل می شوند.

- روند خود را با مخاطبان خود هم تراز نمائید: هدف این است که ارتباط دادن نقش ها جزء وظایف است که باید تکمیل شود.

- مجموعه زمان را تنظیم نمائید: مهلت دادن به پرسنل در قبال اشتباهات آنها برای ایجاد مسئولیت پذیری لازم است. بنابراین می توانید مشکلات را به سازمان خود به عنوان یک واقعیت منعکس و منتقل نمائید و پرسنل نیز باید ظرفیت این انعطاف را داشته باشند.

 

اندازه‌گیری اثربخشی محتوا:

بعنوان فروشنده محتوا، می دانیم که اندازه گیری نتایج عملکرد ، خود بخشی از هر کاری است اما این بدان معنی نیست که هر ثانیه به این موضوع فکر کنیم.

شروع فرآیند اندازه‌گیری نتایج توسط مستند دو "قطعه کلیدی از اطلاعات" بدین‌صورت شرح داده شده است: اهداف بازاریابی و شاخص های کلیدی عملکرد (KPIs) خود را برای هدفگذاری تولید مطالبتان در نظر داشته باشید تا برای رسیدن به اهدافتان کمکتان نمایند.

 

اهداف خود را می دانید؟

اگر برای شما مشخص نیست که هدف نهایی‌تان چیست! دلیل این است که کسب و کار شما در حال ایجاد محتوا در وهله اول است و شما نمی توانید تعیین کنید که آیا محتوای شما موثر است یا خیر؟!.

 

یک ترفند ساده برای انجام این کار این است که نگاه خود را از طریق فیلتر کسب و کار مورد نظر بگذرانید و نقطه مشخصی را شناسایی کنید که تیم شما بیشتر برای رسیدن به اهدافتان با آن مبارزه می کنند. این مسئله کمک خواهد کرد تا شما در مواردی که تولید مطالب خود را می توانید بیشتر انجام دهید بهتر تمرکز نمائید.

 

به عنوان مثال:

- آگاهی از نام تجاری: هسته فعالیت شما نحوه راه اندازی آن است که نیاز به ساخت و یا افزایش حضورتان در بازار دارد، آیا شما با داشتن مشکلات در کسب و کار خود می توانید موارد مورد رقابت خود در بازار را تشخیص دهید؟

- پرورش نسل سر سخت: شما با داشتن مشکلات در تولید آیا قادر به فروش هستید یا با به وجود آمدن مشکلات از بازار خارج می‌شوید؟

- وفاداری مشتری: شما با داشتن مشکل برای حفظ مشتریان خود آیا نیاز به ارائه خدمات دارید؟

 

بررسی نشانه هایی از پیشرفت:

به عنوان مثال، اگر هدف خود را در راستای برندسازی متمرکز نمائید، ارائه مطالب بیشتر جهت دریافت ترافیک وب سایت یا فعال بودن در رسانه های اجتماعی و در گفتگوها، می‌تواند به عنوان یکی از شاخص های قوی در تلاش‌های‌تان موثر باشد.

 

اگر هدف از تولید محتوا را در تلاش های بازاریابی که منجر به تولید می شود متمرکز نمایید، نظارت بر معیارهایی مانند فرم جستجو، فهرست اشتراک و نرخ تبدیل ایمیل لازم است.

 

شما می خواهید به تمرکز براساس شاخص های زیر برسید:

- آیا آگهی در حال تبدیل شدن به مشتری می شود؟ مطالب خود را برای برقراری ارتباط و آموزش و سرگرمی معنایی تنظیم کنید اما مهمتر از همه، آن را برای مشتریان معنا نمایید.

- آیا قادر به ذخیره پول می باشید؟ با کاهش هزینه در هر بخش و با هزینه کردن مناسب در هر خرید نشان داده می شود برنامه شما در مسیر صحیح است.

- آیا شما قادر به نگه داشتن مشتریان خود هستید؟ اگر شما بی‌دلیل مشتری از دست میدهید، تیم محتوای شما ممکن است نیاز به تاکید بیشتری در محتوا داشته باشد که در واقع به حفظ و نگهداری مشتری به جای درآمد بپردازد.

 

- سیستم کلیک سنجی:

اگر نرخ کم مراجعه کننده‌ها گزارش شده است، با قرار دادن تغییر زبان نگارش و یا حتی رنگ مطالب خود که بهتر دیده شدن را به ارمغان می‌آورد می‌توانید نتایج متفاوتی را به دست آورید. اگر شما بتوانید دقیقا متوجه شوید که کدام قسمت وبسایت بیشتر بازدید دارد و کلیک بیشتری می‌شود، می‌توانید دقیقا متوجه شوید که مردم به چه چیزی علاقه مند هستند و در آن قسمت وبسایتتان بیشتر مانور می‌دهید.

 

- درصد هدایت بیشتر مشتری:

چند درصد از مطالبتان منجر به تبدیل شدن بازدیدکنندگان به مشتریان شده است؟ تعداد کم، نیاز به تنگ تر شدن فیل‌تر فروش می‌شود، نگاهی عمیق تر به کیفیت کار، میزان جذب مطالبتان را نشان می‌دهد و یا شاید محتوای شما بیشتر افراد را مورد هدف قرار داده است که با کمک به تیم فروش بیش‌ترین و سریع‌ترین روش است.

 

- هزینه در رهبری نمودن و یا هزینه در هر خرید:

این مورد میزان شرکت شما است که صرفا در هدایت و تبدیل آن به مشتری می‌شود. و آن را بدون اعلام کردن این که چقدر هزینه باید نمود اما حتما به مراتب کمتر از مقدار پولی است که صرف نگه داشتن یک مشتری می‌شود.

 

- متوسط مدت زمان چرخه فروش:

- چرخه فروش، طول زمان لازم برای منجر شدن کامل فعالیت کاربر به مشتری است. در حالی که طول اولیه چرخه فروش نسبت به خود محصول و فرایند آن، کوتاه تر از چرخه فروش متوسط خود می‌شود، بهتر است مطالب بازاریابی خود را توسط ROI اندازه بگیرید.

 

- نگهداری مشتری و بالا بردن نرخ آن‌ها: محتوای بازاریابی با فرود مشتری به وبسایت پایان نمی‌پذیرد. معنی حفظ نرخ ثابت و یا افزایش مشتری شما را در مسیری قرار می‌دهد در حالی که آیا افزایش آن‌ها را منجر می‌شود؟ نرخ میزان مشتریانی که شما از دست داده‌اید را باید با صدای زنگی که می‌شنوید و آن هم برای تمرکز بیشتر بر مشتری‌اتی ال سی متوجه شوید. آیا این مسئله بودجه نمی‌خواهد؟

 

هیچ شگفتی بزرگی نیست که بدانیم بازاریابان محتوا را با داشتن احساس کمبود بودجه به چالش کشیده است. این است که چهره اکثر کسب و کارها در سراسر بسیاری از بخش‌های خود کسب و کار به ویژه کوچک‌تر مطرح است. اما واقعا موضوع بودجه چگونه است؟

 

در تحقیقاتی که تا سال 2015 وجود داشته بر داشت شده است که شرکت‌های بزرگ‌تر که به طور معمول بودجه بیشتر قابل توجهی برای مطالب در برداشته است که به هر یک از چالش‌های خود در سطوح بالاتر از همتایان کوچک‌تر خود اشاره می‌نماید.

 

ممکن است که بودجه شما با نگه داری بازگشت نماید اما چگونه است که شما از منابعی که خود در اختیار دارید، استفاده نمی‌کنید؟

 

استراتژی تیتر NewsCred را "برنر مایکل" مطرح می‌کند که برخی از بازاریابان مطالب فوق العاده ای برای دریافت بودجه بیشتر نسبت به کسب و کارهای کوچک استفاده می‌کنند. چند ایده مورد علاقه خود را در اینجا ذکر می‌کنیم:

- نظرات بازدیدکنندگان خود را در پست‌های وبلاگ چک نمایید. دنبال ایمیل‌های که در آن شما را با پاسخ سوال های محبوب از مشتریان یا فروشندگان مواجه می‌کند باشید.

- همه پاورپوینت ارائه شده خود را به اسلاید شیر (Slide Share) ارائه کنید. قرار دادن یک پست وبلاگ از نکات کلیدی و برجسته است.

- مکانیزم جا دادن هر ویدیو برای شرکت شما در پست‌های وبلاگ ساخته شده است و همچنین قراردادن فیلم.

- ایجاد و یا پوشش فهرست بلند بالا برای مردم که به دنبال موضوع خود و یا منابع مطالب مورد علاقه خود هستند.

- نوشتن در مورد نحوه رقابت خود و یا حتی درج کلمات کلیدی شامل برند های منفی. این مسئله یک حرکت جسورانه است اما اگر به طور مداوم انجام شود، شما می‌توانید رتبه بندی رقیبان خود را با کلمات کلیدی منفی پایین بیاورید.

- لیست های آمار مردمی و آمار آنچه را که دوست می‌دارند. ایجاد یک لیست از حقایق برای حمایت از موضوع اهداف کسب و کار خود، مفید است.

- نوشتن در مورد ابزار مورد استفاده‌تان که شما را در انجام بهتر کار خود یاری می‌رسانند.

- استفاده از بهره وری هک نمودن برخی از محبوب‌ترین مقالات در شبکه‌های اجتماعی.

 

نتيجه گيري:

اگر می‌خواهید با تجزیه و تحلیل این چالش‌ها به دیگران کمک نمایید، خود را به همراه خوانندگانتان به مشاهده مستنداتی که از محتوایتان روایت می‌کنند عادت دهید. در این مستندات، برخی از ذهن‌های درخشان صنعت با اشتراک گذاشتن افکار خود در انواع محتوا جهت بازاریابان در دستیابی به موفقیت آن‌ها سزاوار بوده، باز می‌دارد.

 

https://www.novinmohtava.com/article?naapi=16041