مقالات

چرا

چرا بازاریابی ارجاعی؟

۱۳۹۴-۰۵-۰۸ / ۰۰:۰۰

مطالعات و بررسی ثابت کرده است که بازاریابی ارجاعی یکی از بهترین اشکال بازاریابی است که به فروش و تبدیل کمک می کند. به عبارت ساده، بازاریابی ارجاعی، گاهی اوقات نیز بازاریابی دهان به دهان نامیده می شود.

 

 

در این حالت مردم براساس نظرو تأثیر پذیری از اشخاص دیگر اقدام به خرید محصولات می کنند. این یک کانال بازاریابی قدرتمند است چرا که مردم با اعتماد کردن و احترامی که به افرادی همچون خانواده، دوستان، رسانه های اجتماعی و یا ستاره های بزرگ سینمایی و ورزشی می گذارند از نظرات آنها استفاده می کنند.

 

همیشه حسی در ما وجود دارد که جهت تماشای فیلم و یا رفتن به رستوران از مشورت دوستان و ستارگان تلویزیون بهره می بریم، و چون نمی خواهیم به عنوان آخرین استفاده کننده باشیم نظرات خود را هنگام خرید محصولات و برندهای دلخواه خود با دیگران به اشتراک می گذاریم. که این مسئله یک تجربه بزرگ و استثنایی در هنگام خرید محصولات می باشد.

 

در این مقاله ما شما را با سه دلیل اساسی قدرتمندی بازاریابی ارجاعی و چند نمونه مثال از مبارزات ارجاعی بسیار موفق آشنا می کنیم.

 

چرا بازاریابی ارجاعی این چنین قدرتمند است؟

ما می دانیم که بازریابی دهان به دهان و ارجاعی قدرتمند است و به طور مداوم به عنوان یکی از قدرتمندترین اشکال بازریابی عمل می کند، اما چرا؟

 

سه دلیل اساسی برای وجود این نگاه:

1- هدف گیری دقیق:

آیا شما تا کنون به تبلیغات توسط کلمات کلیدی در گوگل و یا تماشای تبیلغات فیس بوک پرداخته اید که در آن مطالبی نمایش داده می شوند و سپس ناپدید می شوند، آنهم واقعاً در برابر چشمان شما!؟ این یک اشتباه آنی در صفحه شما نیست، بلکه هدف خاصی را دنبال می کند. یک انجمن بزرگ بازاریابی تشکیل شده است که دارای دو هدف کلیدی می باشد: پیام مهم و هدف لیزری؛

 

بازاریابی ارجاعی یا دهان به دهان اصولاً تمایل به هدف قرار دادن مردمی دارد که از دوستان و رسانه های اجتماعی خوب تأثیر می پذیرند. این مطلب اجازه می دهد تا تبلیغات برند های تجاری از این کانال مؤثر بازاریابی گسترش بیابند.

 

2- عامل اعتماد:

اعتماد عامل مهمی در متقاعد کردن افراد به انجام عملی است، اگر ما به کسی اعتماد نداشته باشیم، به حرف های او هرگز گوش نمی کنیم. آخرین باری که یک فروشنده می خواسته به شما کالایی را جهت فروش معرفی کند به خاطر بیاورید، حتماض شما به صحت حرف های او شک داشتیدف چون به او اعتماد نداشتید. اما در بازاریابی ارجاعی خرید و فروش اصولاً توسط کسانی که یکدیگر را می شناسند، مانند دوستان و اعضای خانواده صورت می گیرد که به هم اعتماد کافی دارند. مانند یک وبلاگ نویس مورد علاقه؛

 

تحقیق در گذر زمان نشان می دهد که افراد همیشه بیشتر از نظرات این دسته از آشنایان خود تأثیر پذیر هستند تا از تبلیغات عمومی، یک فروشنده حرفه ای اصولاً با جلب نمودن اعتماد مشتری برند تجاری خود را بفروش می رساند.

 

آیا به اثبات این مطلب نیاز دارید؟ اخیراً تحقیقاتی نشان می دهد که شرکت بررسی اعتماد نیلسون، لیستی از مورد اعتماد ترین تبلیغات صورت پذیرفته را معرفی می کند:

 

چرا بازاریابی ارجاعی؟

 

اما صبر کنید . . . مطالب بیشتری وجود دارد. اگر شما به تصویر بالا نگاه کنید، تنها در سطر اول آن (توصیه توسط مردمی که من می شناسم) شما ممکن است چیزهایی را از دست بدهید. مورد سوم ( نظرات آنلاین ارسال شده مصرف کنندگان) و مورد چهارم ( عناوین متن های تبلیغاتی مانند تبلیغات در روزنامه) که از اشکال دیگر بازاریابی ارجاعی هستند.

 

به یاد داشته باشید، مراجعه جهت خرید فقط به دوستان و خانواده محدود نمی شود. افراد می توانند از انواع منابع، که بتواند اعتماد گیرنده پیام را جلب کنند نیز کمک بگیرند.

 

انواع اصلی کانال ارجاع چه هستند؟

  • دوستان / خانواده
  • اخبار مجلات و روزنامه ها و رسانه ها
  • بررسی نظرات آنلاین ارسال شده مشتری
  • نظرات تاثیر گذار (وبلاگ نویسان، تاثیرگذاران رسانه های اجتماعی)
  • مشتریان

 

3- رسیدن و شتاب

چندی پیش، به طور متوسط دسترسی داشتن به یک مصرف کننده معمولی محدود بود. در اکثر موارد فرد تبلیغات محصولات خود را به تعداد زیادی از مردم که در روز می دید می داده و یا تلفنی با انها در مورد تبلیغات محصولات صحبت می کرده است. در این روزگار هر چند، رسیدن به متوسط ​​مصرف کنندگان بوسیله روابط عمومی بالا بسیار راحت تر است، اما خیلی از تبلیغات به روش دیگری انجام می پذیرد که به آن تجارت آنلاین می گویند.

 

شما می توانید توسط ایجاد یک پست ساده در فیس بوک یا یک توییت در توییتر یا با نمایش یک سلفی در اینستاگرام، متوسط مصرف کنندگان خود را به صدها و یا هزاران نفر (اگر از آنها بخواهید که در قسمت نظرات یادداشت بنویسند) در یک ثانیه داشته باشید. و این مسئله بیان می دارد که چرا بازاریابی ارجاعی طی زمان کمتر از 10 سال این گونه رونق یافته است.

 

مثال های از بازاریابی ارجاعی:

بنابراین در حال حاضر ما می دانیم که که بازاریابی ارجاعی روش قدرتمندی است و به همین دلیل درک دلایل بالا بسیار مهم است. در این بخش نمونه هایی از شرکت هایی که با استفاده از بازاریابی ارجاعی به کسب و کار خود رونق بخشیده اند را ذکر می کنیم.

 

مثال 1: باشگاه اصلاح دلار

باشگاه اصلاح دلار به عنوان مثال بزرگی از یک شرکت تجارت الکترونیک است که برای راه اندازی کسب و کار خود در قالب یک ویدیو از بازاریابی ارجاعی استفاده کرده است. باشگاه اصلاح دلار یک ویدیو صادقانه و دارای نکات برجسته را که در حال حاضر 16 میلیون بازدید کننده داشته ایجاد نمود.

 

با نگاهی به آمار نمایش ویدیو خواهیم دانست:

با توجه به Entrepreneur.com، در 48 ساعت اول پس از عرضه فیلم در یوتیوب، بیش از 12،000 مردم برای این خدمات ثبت نام کردند، در پایان هفته، این تعداد دو برابر شد یعنی به بیش از 25،000 رسید.

 

اگر چه بسیاری از مردم این حرکت را یک کمپین بازاریابی ویروسی می دانند، چون در حقیقت هر یک از آن 25،000 مشتری توسط کسی که یک تجربه لذت بخش با باشگاه اصلاح دلار داشته با تولید فیلم ویدیویی از خود این اقدام را انجام داده است.

 

مثال 2: هری

هری، یک شرکت جدید در فروش لوازم بهداشتی می باشد که به لطف بازاریابی ارجاعی در بازار فوق العاده رقابتی دستگاه اصلاح مردانه به سرت پیشرفت نمود. جف رایدر، از بنیانگذاران شرکت هری، با راه اندازی یک کمپین ارجاعی در یک پست مفصل 4 ساعته در وبلاگ هفته کار (Work Week) توانست بیش از 100،000 نشان یو پی اس (ups) دریافت نماید.

 

او توانست با راه اندازی یک کمپین بازاریابی ارجاعی قبل از شروع کار جهت آشنایی مردم با محصولات اصلاح خود در ازای هر یک اشتراک گذاری نام شرکت به عنوان هدیه یک محصول رایگان به آنها می داد. با این روش آنها قادر به گسترش کار خود شدند تا جایی که با روندی رو به رشد تعداد کارمندان خود را به 40 نفر رساندند.

 

بنابراین شاید این دو مورد از نمونه های بازاریابی ارجاعی دلیلی بر درستی نظر ما باشد. با این حال شما با درک پیام اصلی این مقاله به قدرت بازاریابی ارجاعی پی خواهید برد.

 

https://www.novinmohtava.com/article?naapi=15999