مقالات

دیجی

دیجی کالا را دوست داشته باشیم

۱۳۹۴-۰۵-۰۸ / ۰۰:۰۰

بعضی از کسب و کارها فراتر از کاری را انجام می دهند که در ظاهر می بینیم و بعضی برندها را باید بیش از یک برند دوست داشت و برای آن تبلیغ کرد حتی اگر یک خرید هم از آن نداشته باشیم. دیجی کالا مصداق بارز این نوع برندهاست. در ادامه به چرایی این مطلب می پردازیم.

در سال 83 با زیر ساخت های ضعیف اینترنتی آن زمان در شرایط که کمتر کسی به خرید آنلاین، اعتقاد و اعتماد داشت و یا شاید کمتر کسی می دانست خرید اینترنتی چیست و یا حتی کمتر کسی به اینترنت پر سرعت دسترسی داشت، دو برادر به نام های حمید و سعید محمدی، استراتژی وب سایت دیجی کالا را مبتنی بر تولید محتوای باکیفیت طراحی کردند و در سال 85 فروشگاه اینترنتی دیجی کالا را افتتاح کردند.

مجال نوشتن تاریخچه دیجی کالا در این مطلب نیست هرچند که بد هم نیست آن را دوستان مطالعه کنند ولی در حالت کلی اگر بخواهیم توضیح مختصری بدهیم، از سال 85 تا کنون فروشگاه دیجی کالا راه دشواری را پشت سر گذاشته است که این نشان از ممارست و پشتکار این دو برادر بوده است و در یک کلام دیجی کالا یک شبه دیجی کالا نشد.

اما چرا ما باید دیجی کالا و برندهای وطنی مانند دیجی کالا را دوست داشته باشیم. در این مقاله قصد پرداختن به این مطلب را داریم که این بازی دو سر برد است و ما و البته جامعه ما از دوست داشتن و حمایت همه جانبه از این برندها سود میبریم.

1. اشتغال زایی در جامعه

برای یک جامعه برندهای اشتغال زا از نوع دیجی کالا، یک نعمت محسوب می شوند. برندهای از جنس دیجی کالا برندهای در مسیر توسعه هستند و اشتغالزایی که دارند افزایشی است به این معنی که هر روز به تعدادکارکنانشان افزوده می شود. دیجی کالا تا این لحظه حدود 300 نفر پرسنل دارد و مدیران این شرکت با قاطعیت گفته اند تا آخر امسال این عدد به 700 نفر می رسد. انشاالله.

2. ارائه اطلاعات ارزشمند به مردم

همانطور که در مقاله "بازاریابی محتوا چیست؟" آمده بود، ارائه اطلاعات ارزشمند یکی از ارکان بازاریابی محتوا است که دیجی کالا این رویکرد را به خوبی دنبال کرد و در حال حاضر نیز به بهترین نحو آن را انجام می دهد.

تمام اطلاعات اهم از عکس ها، فیلم ها، متون و نقد و بررسی ها توسط تیم تولید محتوای دیجی کالا تولید می شود و قسمت نظر دهی محصولات که یکی از محبوب ترین قسمت های این وب سایت است نیز به مشتری کمک می کند تا معایب و محاسن محصولات مختلف را بشناسد.

3. ایجاد باور و انگیزه در جوانان برای کار جدید (استارت آپ ها)

هنگامی که شخصی می خواهد یک استارت آپ را آغاز کند، شاید اولین چیزی که قبل از توان انجام دادن آن کار نیاز دارد، انگیزه است. زمانی که جوانان ما برندی مانند دیجی کالا را میبینند ناخودآگاه به این باور می رسند که می توان در کشور خودمان نیز اینگونه رشد و پیشرفت کرد.

علاوه بر مواردی که بر شمردیم مزیت های دیگری نیز توجه به کسب و کارهای مانند دیجی کالا دارد ولی قصد نگارنده این مطلب این است که به خودمان یادآور شویم ما باید چه کاری برای دیجی کالا انجام دهیم.

پرچم داری

هنگامی که رئیس جمهور آمریکا در یک تبلیغ تلویزیونی بازی کرد و در هنگام کار کردن با تلفن همراه، از برند اپل استفاده کرد، (دیدن فیلم) من شخصا فکر کردم شاید از شرکت اپل پولی دریافت کرده است ولی بعد متوجه شدم او این کار را به صورت افتخاری انجام داده است.

افتخاری؟ البته افتخاری و آینده نگری. هنگامی که اوباما از برند اپل استفاده می کند، در خود آمریکا و البته خارج از آمریکا این تفکر حاکم می شود که اپل پرچم دار کمپانی های تلفن های همراه در آمریکا است (که هست) ولی نکته آموزنده این عمل این است که چرا ما برای خدمات و صنایع گوناگون خودمان پرچم دار درست نکنیم؟

بنده قصد مقایسه اپل و دیجی کالا را ندارم ولی چیزی که هست هر کدام با توجه به موقعیت خودشان این پتانسیل را دارند که در حوزه فعالیت خودشان و حداقل در کشور خودشان پرچم دار باشند.

به طور مثال رئیس جمهور ما نیز می تواند در یک تبلیغ تلفن را بردارد و سفارش یک محصول از دیجی کالا را بدهد. این کار در درجه اول باعث می شود مردم به خرید اینترنتی عادت کنند و در درجه دوم به نوعی دیجی کالا را پرچم دار فروشگاه های آنلاین داخلی می کند.

ما به پرچم دار نیاز داریم

هنگامی که ما یک برند را در یک حوزه به عنوان پرچم دار ملی معرفی می کنیم نا خودآگاه فروش محصولات این برند چندین برابر شده و قابلیت ورود به بازارهای جهانی را پیدا می کند. اما اگر برندی در داخل کشور به عنوان پرچم دار شناخته نشود چطور می تواند به بازارهای جهانی راه پیدا کند؟

به نظر بنده حتی باید خیلی از زیر ساخت ها، مخصوص به دیجی کالا نیز در حوزه های مختلف مانند فروش، حمل و نقل، عملیات بانکی و اعتباری آماده شود تابرای ورود به بازارهای بین المللی، مشکلی نداشته باشد. در بدبینانه ترین حالت، حداقل می توان زیرساخت ها را برای ورود به بازار خاورمیانه برای دیجی کالا فراهم کرد تا بتواند فروش خود را به خاور میانه انجام دهد.

علاوه بر ارز آوری که می توان در این سرمایه گذاری متصور بود دیجی کالا دارای اعتبار بین المللی خواهد شد و به تبع آن، برای کشور نیز اعتبار کسب می کند.

آیا این تبعیض نیست؟

علاوه بر این که نمی توان نام تبعیض روی این عمل گذاشت، حتی این عمل به بقیه رقبای دیجی کالا نیز کمک خواهدکرد. هنگامی که کشورهای هدف، خاطره خوبی از خدمات و محصولات دیجی کالا در این حوزه به ذهن می سپارند سپس می توان راه را برای دیگر رقبا نیز باز کرد تا به بازار بین المللی راه پیدا کنند. مانند Ebay و Amazon

شاید بتوان عنوان کرد تنها راه برند سازی در دنیای امروز به این صورت می باشد که ابتدا یک برند، پرچم دار کشور خود شود و سپس با کمک خاص دولت، به بازارهای جهانی راه پیدا کند. پس بیایید دیجی کالا را دوست داشته باشیم.

 

منبع: وب سایت نوین محتوا

https://www.novinmohtava.com/article?naapi=15988