مقالات

بازاریابی

بازاریابی محتوا چیست؟

۱۳۹۴-۰۵-۰۸ / ۰۰:۰۰

امروز مردم از تبلیغات خسته شده اند. تصور کنید هنگامی که از منزل بیرون میروید بیلبوردهای تبلیغاتی، مجلات و روزنامه ها، در اتومبیل، تبلیغات رادیویی، در منزل تبلیغات تلویزیونی (که البته واقعا بی مزه و خسته کننده تر از بقیه تبلیغات هستند) و بالاخره در هنگام وبگردی تبلیغات وب سایت ها.

اما سوال اینجاست، این تبلیغات تا چه حد تاثیر گذارند؟ اکثر مردم هنگامی که تبلیغات تلویزیونی آغاز می شود، کانال را عوض می کنند. دیگر تبلیغات کلیکی و پاپ آپ (pop-up) در وب سایت ها جوابگو نیست و 90 درصد آنها بدون دیده شدن بسته می شوند. اما برای عرضه یک محصول به بازار چه کار باید کرد و چطور باید تبلیغ کرد؟ در اینجاست که ما به بازاریابی محتوا احتیاج پیدا می کنیم.

اما به واقع بازاریابی محتوا چیست؟

بازاریابی محتوا یک روش بازاریابی استراتژیک است که بر ایجاد و توزیع محتوای با کیفیت و ارزشمند متمرکز است. محتوای تولید شده باید مربوط و سازگار با کسب و کار ما باشد و در جهت جذب و حفظ مخاطبین و در نهایت سودآوری برای مجموعه برنامه ریزی شود.

در واقع مقصود بازاریابی محتوا جذب و حفظ مشتریان به وسیله ایجاد محتوای با کیفیت و ارزشمند به صورت مداوم با هدف بهبود و تغییر رفتار مصرف کننده است. این نوع بازاریابی، بهتربن نوع بازاریابی است که باید مداوم و به صورت استراتژیک و برنامه ریزی شده در خدمت کسب و کار شما قرار بگیرد.

اصولا، در بازاربابی محتوا نباید منتظر این باشید که در همان روز اول فروش اتفاق بیفتد و استراتژی این بازاریابی به این صورت است که شما اطلاعات در اختیار خریدار قرار می دهید بدون این که از او توقع خرید داشته باشید (البته نه برای همیشه).

باور استراتژی بازاریابی محتوا این است که باید آنقدر به خریدار اطلاعات ارزشمند داد که او در خرید بسیار باهوش عمل کند هر چند از ما خرید نکند. اما در آینده نه چندان دور او از ما خرید خواهد کرد و تا آن موقع برای ما تبلیغ می کند. این نوع استراتژی مشتری را وفادار به شما خواهد کرد.

اما بازاریابی محتوا روشی امتحان شده است و امتحان خود را در شرکت های بزرگ و کوچک پس داده است. شرکت های بزرگ مانند P&G، ماکروسافت، سیسکو سیستمز و john Deere از شرکت های بزرگ پیشرو در بازاریابی محتوا هستند و به تبع آن شرکت های کوچکتر نیز در سراسر دنیا از این استراتژی استفاده می کنند.

کتاب 100 مثال از بازاریابی محتوا را از لینک زیر دانلود نمایید.

دانلود کتاب (زبان اصلی)

بازاریابی بدون محتوای با کیفیت مشکل است

فارغ از این که شما چه نوع بازاریابی را انجام می دهید باید همراه آن و نه جدا از آن بازاریابی محتوا را نیز انجام دهید. محتوای با کیفیت و صادقانه باید جزئی از بازاریابی شما باشد. چنانچه شما از تعریف بازاریابی محتوا دو واژه با کیفیت و صادقانه را بردارید محتوای شما تبدیل به زباله های اطلاعاتی می شود که برای کسی ارزش ندارد.

 

منبع: وب سایت نوین محتوا

https://www.novinmohtava.com/article?naapi=15987