مقالات

بازاریابی

بازاریابی ارجاعی چیست؟ (قسمت دوم)

۱۳۹۴-۰۵-۰۸ / ۰۰:۰۰

در این مقاله که قسمت دوم مقاله "بازاریابی ارجاعی چیست؟" می باشد سعی بر آن است که این مبحث کامل شود.

آیا می دانید به طور موثر با بازاریابی ارجاعی در بازار چه نوع خدماتی به مشتریان عرضه شده؟

از آنجایی که بازاریابی ارجاعی دارای مزایای بالقوه بسیاری است، این نوع از استراتژی بازاریابی می تواند کمکی برای رسیدن به انواع سفارشات جمعیت هدف باشد.

تجار باید از خود بپرسند:

چه کسی درتجارت برای ما ایجاد انگیزه می کند؟

واضح است مشتریانی که به احتمال زیاد به سفارش دوستان و خانواده شان نزد ما می آیند یک انگیزه به مثابه یک پاداش برای ما هستند. پاداش بیشتری که در یک تجارت ارجاعی ارائه می شود، تلاش بیشتر برای پیدا کردن مشتریان خود براساس شناخت کیفیت کالای ما می باشد.

 

برای مثال شرکتAT & T یک برنامه ارجاعی بی سیم ارائه می دهد که فرصتی را جهت کسب درآمد تا 575 $ در سال را برای مشتریان از طریق ارجاع برای خدمات مختلف، از جمله اینترنت با سرعت بالا، تلفن خانه، تلفن های بی سیم، و بسته های U-verse فراهم می کند.

 

چگونه یک طرح بازاریابی ارجاعی در کار توسعه داده می شود؟

 • · تحقیقات اولین گام مهم برای هر استراتژی بازاریابی است. در بازاریابی ارجاعی ، تحقیقات اولیه اغلب شامل کشف آنچه چیزی است که مشتریان می خواهند.
 • · اگر برنامه های شرکت بر پایه مشوق های بی ارزش و یا نامطلوب باشند، مشتریان به اندازه کافی علاقه مند به شرکت در برنامه ارجاعی نمی شوند.
 • · این پژوهش ابتدایی می تواند توسط راه های متعددی انجام شود. پرسنل بازاریابی ممکن است عادات خرید مشتریان خود را توسط بررسی برای پیدا کردن آن دسته ازمحصولات و یا خدماتی که آنها بیشتراز آن لذت می برند، مانند ارائه هر گونه تخفیف، محصولات رایگان، خدمات بیشتر، یا کارت اعتباری، و دیگر مزایا بسته به نوع صنعت تشخیص دهند.
 • · یکی دیگر از راه های تشخیص شرکت ها در مورد آنچه خواسته مصرف کنندگان است نظر سنجی ازمشتری می باشد.
 • · بسیاری از این نظرسنجی ها به سادگی ازمشتریان دریافت می شود و به احتمال زیاد در آنها جهت شرکت در یک برنامه ارجاعی ایجاد انگیزه می کند.
 • · بازاریابان فهرستی از بارش مغزی در مورد خدماتی که ممکن است با بررسی و همچنین نظرسنجی از مشتریان شامل موارد شود برای ارائه جایگزینی درآن دارند.
 • · بازاریابان نیز باید روشی برای شناختن خدمات قابل ارائه، برنامه ریزی کنند، و تعداد مراجعات جهت خواسته مورد نیاز، و هر ابزار دیگری برای اثبات این که چه خدماتی می بایست انجام پذیرد را بررسی نمایند.
 • · برای مثال، شرکت خدمات تلفنVonage ، دو ماه سرویس رایگان برای هر ارجاع موفق و یک ماه سرویس رایگان برای هر ثبت نام جدید ارائه می دهد.
 • · برای پیگیری مشتریان ارجاعی جهت دریافت اعتبار باید ، این شرکت یک لینک ثبت نام جداگانه برای برنامه معرفی یک دوست فراهم می کند ، و مشتریان جدید با وارد کردن شماره تلفن کسی که آنها را معرفی کرده اند ثبت نام نمایند.
 • · گام بعدی در یک استراتژی بازاریابی ارجاعی برنامه علنی بازار است. در برخی از کسب و کارها مشتری بصورت مستقیم در فروشگاه فیزیکی، به طور معمول بصورت نزدیک و با پرداخت پول نقد جهت پیوستن به این برنامه دعوت می شود.
 • · یک استراتژی مشترک دیگر این است که می توان با چاپ در روزنامه ها و مجلاتی حاوی اطلاعات در مورد برنامه ارجاعی، قابل ارائه به مصرف کنندگان، مشتریان را مطلع نمود.
 • · بازاریابی اینترنتی نیز راه محبوبی برای گسترش برنامه های بازاریابی ارجاعی، هم برای کسب و کار فیزیکی و هم آنلاین می باشد. این کار را می توان از طریق ایمیل به کمپین های بازاریابی، بنر تبلیغاتی ، و یا حتی فرستادن ایمیل جهت ثبت نام توسط لینک به صفحه یک برنامه ارجاعی انجام داد.
 • · هنگامی که برنامه بازاریابی ارجاعی در تکاپو است، بخش بازاریابی این شرکت درگیر قرار گرفتن در معرض ادامه برنامه بازاریابی ، و همچنین فعالیت های متداوم برای رسیدن به موفقیت است.
 • · معمولا این فرآیند شامل دانستن تولید بیشترین استراتژی ها ارجاعی، و تمرکز تلاش در ارائه بهترین استراتژی می باشد.

چه نوع از مشاغلی با استراتژی های بازاریابی ارجاعی عمل می کنند؟

آنچه مدیر تبلیغات می بایست انجام دهد:

یک مدیر تبلیغات مسئول نظارت بر تمامی فعالیت های تبلیغاتی یک کسب و کار است. به طور کلی، این موقعیت هدایت یک خانه تبلیغات و کارکنان بازاریابی می باشد، هر چند تعداد متعددی از انواع شرکت های تبلیغاتی باشند و یا با یک آژانس تبلیغاتی خارج از مرکز کسب و کارخود قرارداد همکاری داشته باشید.

حقوق بازاریابان ارجاعی:

 • مدیر تبلیغات

- درآمد متوسط: 103،350 دلار

- درآمد بالا: 186،630 دلار

 • مدیر بازاریابی

- درآمد متوسط: 126،190 دلار

- درآمد بالا: 166،400 دلار

 • مشاور بازاریابی

- درآمد متوسط: 75،000 دلار

- درآمد بالا: 109،900 دلار

مسئولیت های یک مدیر تبلیغات شامل مفهوم استراتژی های تبلیغاتی، اجرای کمپین های تبلیغاتی، و نظارت بر بخش های مربوط به تبلیغات می باشد.

 

سطح تحصیلات و تجربه:

اکثر مدیران تبلیغات دارای مدرک 4 ساله کارشناسی در تبلیغات می باشند، هر چند رشته مرتبط مانند بازاریابی و روزنامه نگاری نیز می توانند در این زمینه خدمت کنند. سمت مدیرارشد تبلیغات معمولا یکی ازافرادی که دارای چندین سال تجربه در موقعیت های سطح پایین تر تبلیغات، قبل از اینکه به این سطح برسد، می باشد.

 

مدیر بازاریابی:

مدیر بازاریابی دارای مهارت های رهبری قوی و درک درستی از رفتار مصرف کننده می باشد. این افراد همچنین به طور معمول بیشترین اطلاعات کسب شده در صنعت خود را داشته و جهت بازاریابی فعالیت می کند.

 

نقش مدیر بازاریابی مهم است. آنها ممکن است حتی در خانه جهت بخش بازاریابی برای سازمان های بزرگ، برای تبلیغات و یا بازاریابی شرکت ها و یا برای سازمان های غیردولتی یا مدارس کارکنند. این شغل برای ترویج محصولات یا خدمات می باشد و شامل وظایف مفهوم سازی و تحلیل استراتژی های بازاریابی، نظارت بر تلاش های تحقیقات بازار، و ردیابی تقاضا برای محصولات یا خدمات می باشند.

 

سطح تحصیلات و تجربه:

به طور معمول، مدیران بازاریابی دارای حداقل مدرک کارشناسی در بازاریابی، و یا در زمینه های مرتبط مانند کسب و کار، حسابداری، آمار، و یا اقتصاد هستند. برخی از مدیران بازاریابی با درجه پیشرفته، از جمله کارشناسی ارشد در بازاریابی یا کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی در بازاریابی دارند.

 

با این حال، این درجات به اندازه کافی جهت کار درزمینه یک مدیر بازاریابی نیست. این پست ها به طور کلی توسط افرادی که ورود به سطح موقعیت بازاریابی را تازه شروع می کنند با به دست آوردن چند سال تجربه، از جمله درصنعت نفت اجرا می شود.

 

مشاور بازاریابی:

مشاوران بازاریابی مستقل ترین پیمانکارانی هستند استخدام می شوند و وظیفه آنان توصیه به استراتژی های بازاریابی موجود، و یا تدوین و پیاده سازی استراتژی های جدید است. مشاوران بازاریابی با تبلیغات یا روابط عمومی، با گروه های شرکت های مختلف مشتری مدارهمکاری می نماید تا استراتژی های بازاریابی را پیاده سازی کند. وظایف دیگر مشاور بازاریابی شامل افزایش اثربخشی از تاکتیک های بازاریابی با تحقیق دررفتار مصرف کننده و عادات خرید می باشد.

 

سطح تحصیلات و تجربه:

در حالی که ممکن است برای تبدیل شدن به یک مشاور بازاریابی بدون تحصیلات رسمی، و بیشتر با تجربه در کسب و کار فعالیت نمود اما جهت استخدام مشاوران نیازبه حداقل مدرک کارشناسی در بازاریابی، تبلیغات، کسب و کار، و یا رشته های مربوط به ارتباطات است.

 

از آنجائی که مشاوران بازاریابی به طور مستقل بستن قرارداد، تخصیص اعتبار و غیره را انجام می دهند می بایست بسیاری ازمشاوران به کارآموزی و یا ورود به سطح کسب تجربه به عنوان نمایندگان فروش و یا پژوهشگران بازار به منظور اطمینان کارفرمایان بپردازند تا آنها درکی کاربردی عملی از بازاریابی بدست آورند.

https://www.novinmohtava.com/article?naapi=15998